Audz liels, stiprs un vesels!

Tie ir pirmie vārdi, ko novēl katram tikko piedzimušam mazulītim. Bērna augšana ir reizē pašsaprotams un arī sarežģīts process.

Šeit Tu uzzināsi, kas veicina bērniņa augšanu un kas var to kavēt, kā arī saņemsi ieteikumus - ko darīt, ja bērns augšanā atpaliek no saviem vienaudžiem.

Latvijā jau trešo gadu tiks atzīmēta Starptautiskā bērnu veselīgas augšanas diena

Šodien, 20. septembrī, jau trešo gadu Latvijā tiek atzīmēta Starptautiskā bērnu veselīgas augšanas diena (International Children’s Growth Awareness Day). Pasaulē šī kampaņa norisinās jau sesto gadu, ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par endokrinoloģijas lomu bērna veselīgā attīstībā.

 

Starptautiskā bērnu veselīgas augšanas diena ir globāla informatīvā kampaņa, kas cīnās ar sabiedrības maldīgo viedokli par to, ka augšanas radītaji bērna attīstībā ir mazsvarīgi. Iniciatīva ir sasniegusi ģimenes jau vairāk nekā 145 valstīs Eiropā, Āzijā un Ziemeļamerikā.

 

Latvijā vienam no divsimt bērniem tiek konstatēti augšanas traucējumi, kas iegūti jau kopš dzimšanas vai parādās laika gaitā. Jebkuras izmaiņas bērna veselībā atstāj ietekmi uz bērna augšanu, tāpēc ir būtiski sekot līdzi bērna augšanas mērījumiem, lai attīstības traucējumus atklātu iespējami agrākā vecumā.

 

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) endokrinoloģe Dr. Iveta Dzīvīte-Krišāne uzskata: “Kopš Latvijā tiek atzīmēta Starptautiskā bērnu veselīgas augšanas diena, kā arī ik septembri notiek bērnu veselīgai augšanai veltīts pasākums “Audz liels, stiprs un vesels”, ir redzams, ka vecāki daudz vairāk pievērš uzmanību tam, vai viņu bērns aug pareizi. Starptautiskā bērnu veselīgas augšanas diena ir atgādinājums ne tikai vecākiem, bet arī visiem medicīnas jomas darbniekiem, cik svarīgi pievērst uzmanību bērna veselīgai augšanai.”

 

Ja augšanas hormons bērnam izdalās nepietiekami, bērna augums būs mazāks nekā citiem sava vecuma bērniem, savukārt, ja hormons izdalās pastiprināti, bērns izaugs lielāks par saviem vienaudžiem. Izmaiņas augšanas procesā var ietekmēt vairāk nekā 600 dažādas diagnozes, tāpēc novērojot krasas auguma izmaiņas vecākiem ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu vai endokrinologu.

 

Lai sekotu līdzi bērna veselīgai attīstībai, portālā www.esaugu.lv ir  pieejams augšanas kalkulators, kurā ievadot vecuma, auguma un svara mērījumus iespējams uzzināt, vai bērns aug atbilstoši vecumam. Portalā iespējams uzzināt arī visaptverošu informāciju par dažādiem bērna augšanas jautājumiem.


Zēns Meitene
Vecums
Augums cm.
Svars kg.

Kas ir Antropometriskais kalkulators?

Augšanas tabula bērniem līdz 2 gadu vecumam
Pajautā ārstam!
Uz jautājumiem, kas saistīti ar augšanas problēmām, jums atbildēs Bērnu slimnīcas endokrinoloģe Dr. Iveta Dzīvīte-Krišāne.

koku-modes-skate.jpg, 12kB
Mājas lapas lietošanas noteikumi www.esAugu.lv konsultēja Dr. I. Dzīvīte-Krišāne
© Divi gani 2010
© 2010 Lapa un kalkulators izstrādāts sadarbībā ar: