Audz liels, stiprs un vesels!

Tie ir pirmie vārdi, ko novēl katram tikko piedzimušam mazulītim. Bērna augšana ir reizē pašsaprotams un arī sarežģīts process.

Šeit Tu uzzināsi, kas veicina bērniņa augšanu un kas var to kavēt, kā arī saņemsi ieteikumus - ko darīt, ja bērns augšanā atpaliek no saviem vienaudžiem.

Zoodārzā sver ne tikai bruņurupučus

Aizvadītajā nedēļas nogalē, 23. un 24. septembrī, Rīgas Zooloģiskā dārza Bērnu laukumā norisinājās pasākums “Audz liels, stiprs un vesels”. Tā ietvaros Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas medmāsas nosvēra un nomērīja 593 bērnus – 319 meitenes un 274 zēnus, ļaujot viņu vecākiem pārliecināties par sava bērna auguma un svara atbilstību bērna vecumam. Iepriecinoši, ka novirzes no normas netika konstatētas nevienam bērnam. Turklāt, kā uzsvēra BKUS māsiņas, vecāki kļuvuši daudz izglītotāki un zinošāki bērnu veselīgas augšanas jautājumos.

 

 

Akcijas “Audz liels, stiprs un vesels” mērķis - atgādināt, cik svarīgi sekot līdzi bērna auguma un svara attiecībai, veicot regulāras pārbaudes, jo arī augšanas problēmu veiksmīgas risināšanas pamatā būtiska loma ir agrīnai diagnostikai.

Bērni līdz 4 gadu vecumam jāsver un jāmēra vismaz reizi 6 mēnešos, turpretim veselam bērnam pēc 4 gadu vecuma sasniegšanas auguma un svara mērījumi jāveic vismaz reizi gadā.

Nereti speciālisti sastopas ar pārprastu bērnu vecāku izpratni par apstākļiem, kas veicinātu viņu bērniņa augšanu un attīstību. Piemēram, izplatīts mīts ir – jo vairāk (biežāk un lielākas porcijas) bērnam dos ēst, jo ātrāk viņš izaugs. Pilnvērtīgs, vitamīniem bagāts uzturs ir bērna normālas attīstības nosacījums, taču pārmērības – tieši pretēji - bērna attīstību kavē. Ja bērns ir aptaukojies, vai arī starp ēdienreizēm nepārtraukti lieto našķus – glikozes līmenis asinīs visu laiku ir paaugstināts un kavē augšanas hormona sekrēciju.

Regulāras ēdienreizes, starp kurām bērns paspēj sajust nelielu izsalkumu, fiziskas aktivitātes, kā arī pozitīvs satraukums (piemēram, piedaloties sporta sacensībās vai uzstājoties uz skatuves) ir nosacījumi, kas veicina un nodrošina augšanas hormona izdalīšanos.

Lai bērns augtu vesels un normāli attīstītos, nepieciešama labvēlīga vide un apstākļi. Uzturam jābūt vecumam atbilstošam un veselīgam, tam jāsatur pietiekami daudz olbaltumvielu, vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu. Jāatceras, ka bērni aug naktīs (augšanas hormons visvairāk izdalās no 22.00 dziļā miega fāzē), tāpēc svarīgi sekot līdzi bērna miega ilgumam un kvalitātei, ko nodrošina regulārs diennakts režīms.


Akciju “Audz liels, stiprs un vesels” organizēja Latvijas Pediatru asociācija, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca un portāls www.esaugu.lv, kurā pieejama visaptveroša informācija par bērna augšanu un iespējamiem augšanas traucējumiem, tostarp augšanas kalkulators, ar kura palīdzību iespējams noskaidrot, vai bērns aug atbilstoši vecumam.

 

Zēns Meitene
Vecums
Augums cm.
Svars kg.

Kas ir Antropometriskais kalkulators?

Augšanas tabula bērniem līdz 2 gadu vecumam
Pajautā ārstam!
Uz jautājumiem, kas saistīti ar augšanas problēmām, jums atbildēs Bērnu slimnīcas endokrinoloģe Dr. Iveta Dzīvīte-Krišāne.

koku-modes-skate.jpg, 12kB
Mājas lapas lietošanas noteikumi www.esAugu.lv konsultēja Dr. I. Dzīvīte-Krišāne
© Divi gani 2010
© 2010 Lapa un kalkulators izstrādāts sadarbībā ar: