Audz liels, stiprs un vesels!

Tie ir pirmie vārdi, ko novēl katram tikko piedzimušam mazulītim. Bērna augšana ir reizē pašsaprotams un arī sarežģīts process.

Šeit Tu uzzināsi, kas veicina bērniņa augšanu un kas var to kavēt, kā arī saņemsi ieteikumus - ko darīt, ja bērns augšanā atpaliek no saviem vienaudžiem.

Augšanas aizture hroniskas nieru mazspējas gadījumā

Nereti bērna mazo augumu saista ar iedzimtību – ja vecāki ir neliela auguma, tiek uzskatīts, ka šo īpatnību pārmanto arī bērni. Taču ir situācijas, kad bērna augšanas procesus ietekmē citi faktori – dažādas patoloģijas, piemēram, endokrīnās slimības, iedzimtas ģenētiskas patoloģijas, psihosociālās problēmas, nepietiekams uzturs, kuņģa-zarnu trakta, sirds-asinsvadu, infekciju un arī nieru slimības.

 

Nieru slimības, galvenokārt tādas kā hroniska nieru mazspēja, nieru kanāliņu saslimšanas un hronisks nieru iekaisums, izraisa augšanas palēnināšanos. Tieši bērniem ar progresējošu hronisku nieru mazspēju bieži novēro augšanas aizturi. Nieru mazspējas biežākie iemesli ir nosprostojums urīnceļos, nepareizi veidotas nieres, pretēja urīna plūsma nierēs, nieru audu attīstības traucējumi, kas saistīti ar cistu veidošanos, un rētaudu veidošanās nieru ķermenīšos. Šīs slimības sastopamība bērnu vidū pasaulē ir aptuveni 18,5–58,3 bērni uz miljons bērniem. Hroniska nieru mazspēja ir nieru fizioloģisko procesu traucējumi un nieru funkciju samazināšanās līdz pat to pilnīgai izsīkšanai, tā izraisa minerālmaiņas traucējumus, kas ietekmē kaulu struktūru un vielmaiņu tajos.

 

Hroniskas nieru mazspējas gadījumā  augšanas aizturi izraisa tādi faktori kā perifēro augšanas faktoru deficīts, izmaiņas augšanas hormona vielmaiņā, nepietiekams olbaltumvielu un kaloriju daudzums, skābas vides veidošanās organismā, mazasinība un kaulu bojājumi. Ja šī slimība tiek atklāta zīdaiņa vecumā, augšanas aiztures risks ir lielāks nekā bērniem, kuriem to atklāj vēlākā vecumā. Mūsdienās bērni ar nieru mazspēju galējā stadijā var dzīvot garu, pilnvērtīgu dzīvi, jo ir iespējams veikt nieru transplantāciju un ir pieejams nieru ārstēšanas veids, tāpēc augšanas traucējumu agrīna atklāšana un atbilstoša terapija ir ārkārtīgi svarīga.

 

Hroniskas nieru mazspējas iemesli bērniem var būt:

 

-  jebkura hroniska nieru kaite;

-  slimības, kas ietekmē visu ķermeni;

-  pārmantotas nieru slimības;

-  nieru iekaisumi;

-  nosprostojums urīnceļos;

-  akūta nieru mazspēja.
 

 

Hroniskas nieru mazspējas simptomi

 

Šīs slimības simptomi izpaužas kā visu orgānu sistēmu traucējumi.

 

Gremošanas trakts

Jau samērā agri bērniem ar hronisku nieru mazspēju pasliktinās apetīte, rodas nepatīkama metāliska garša mutē, slikta dūša, vemšana, var būt smaguma sajūta paribē, stomatīts (mutes dobuma gļotādas iekaisums), čūlas kuņģa-zarnu traktā, aizkuņģa dziedzera iekaisums (pankreatīts), paaugstināts cukura līmenis asinīs (hiperglikēmija). Retāk rodas sāpes, vēdera uzpūšanās (meteorisms). Slimībai progresējot, var pastiprināties caureja un vemšana.

 

Nervu sistēma

Bērni sūdzas par nespēju koncentrēties, uzbudināmību, galvassāpēm, bezmiegu, svārstīgu garastāvokli. Nepareizas nieru vielmaiņas rezultātā pastiprināti izdalās urīnvielas un rodas daudzu nervu bojājums – polineiropātija (perifēro nervu bojājuma izraisīti jušanas un kustību traucējumi). Var izpausties arī kā krampji.

 

Elpošanas orgānu sistēma

Elpošanas orgānu bojājumi hroniskas nieru mazspējas gadījumā var izpausties kā traheīts (trahejas iekaisums), bronhīts (bronhu iekaisums) vai pat pneimonija (plaušu karsonis).

 

Asinsrites sistēma

Līdz pat 90 % hroniskas nieru mazspējas pacientiem terminālā (galējā) stadijā ir paaugstināts arteriālais asinsspiediens.

 

Skeleta sistēma

Nepareiza nieru vielmaiņa ietekmē kaulu struktūru un vielmaiņu tajos. Visbiežākie kaulu bojājumu (renālas osteodistrofijas) simptomi ir kaulu sāpes, kaulu lūzumi un skeleta deformācijas. Ir vairākas renālās osteodistrofijas formas: sekundāra hiperparatireoze (nepareizas minerālvielu vielmaiņas rezultātā epitēlijķermenīši pastiprināti izdala parathormonu, tādēļ paaugstinās kalcija līmenis asinīs), kas ir visbiežāk novērojamā renālās osteodistrofijas forma, lēnas aprites vai adinamisku kaulu bojājumu (AKD) un osteomalācijas (OM) forma (kauli kļūst mīkstāki, izmainās kaulu blīvums), kā arī jauktu hroniskas nieru mazspējas kaulu bojājumu forma.

 

Viens no agrīnākajiem un biežākajiem hroniskas nieru mazspējas simptomiem ir anēmija jeb mazasinība.

 

Augšanas aiztures diagnostika

 

Bērniem ar hronisku nieru mazspēju ir jāveic sistemātiska augšanas parametru kontrole ne tikai veselības aprūpes iestādēs, bet arī mājas apstākļos. Augšanas kontroles pamatā ir divi parametri – ķermeņa masa un augums. To mērījumi ir lēti un pieejami visiem. Bērna augšanas vērtēšanai ir nepieciešami: 1) pareizi mērījumi – bērna garumu visprecīzāk var izmērīt, nostādot bērnu ar basām, ceļgalos iztaisnotām kājām pie sienas bez atbalsta dēlīša. Bērna gurniem un pleciem ir jāpieskaras sienai, galva ir jātur taisni, skatienam ir jābūt vērstam uz priekšu. Uz galvas horizontāli novieto plakanu priekšmetu, kas pieskaras sienai, un uz sienas izdara atzīmi, kuras augstumu no grīdas pēc tam izmēra. Var izmantot arī speciālus auguma mērītājus; 2) individuāla augšanas karte – uz kartes līkņu formā atzīmē bērna auguma un ķermeņa masas pieaugumu atkarībā no vecuma un dzimuma.

 

Bērna auguma un svara kontrole būtu nepieciešama reizi 3 mēnešos.

 

Ārstēšana

 

Mūsdienās ir pieejamas efektīvas ārstēšanas metodes, kas novērš maza auguma izveidošanos. Augšanas hormona, D vitamīna, eritropoetīna, fosfora saistītājterapija var palīdzēt šiem bērniem sasniegt normālu augumu. Vecākiem regulāri ir jāseko bērna augšanas parametriem un ir jādodas pie bērnu endokrinologa, ja bērna augums ir ievērojami mazāks nekā vienaudžiem, pēdējā gada laikā ir samazinājies augšanas ātrums vai ir acīmredzamas skeleta deformācijas, kas parādījušās no jauna. Bērniem ar hronisku nieru mazspēju būtu jāapsver augšanas aiztures korekcija, ja augšanas ātrums gadā ir mazāks par 4 cm. Augšanas traucējumu korekcijas ārstēšana bērniem ar nieru slimībām ir bērnu endokrinologa (ārstē organisma iekšējās sekrēcijas dziedzeru slimības) un bērnu nefrologa (ārstē nieru un urīnceļu slimības) kopīgas sadarbības rezultāts.

Zēns Meitene
Vecums
Augums cm.
Svars kg.

Kas ir Antropometriskais kalkulators?

Augšanas tabula bērniem līdz 2 gadu vecumam
Pajautā ārstam!
Uz jautājumiem, kas saistīti ar augšanas problēmām, jums atbildēs Bērnu slimnīcas endokrinoloģe Dr. Iveta Dzīvīte-Krišāne.

koku-modes-skate.jpg, 12kB
Mājas lapas lietošanas noteikumi www.esAugu.lv konsultēja Dr. I. Dzīvīte-Krišāne
© Divi gani 2010
© 2010 Lapa un kalkulators izstrādāts sadarbībā ar: