Audz liels, stiprs un vesels!

Tie ir pirmie vārdi, ko novēl katram tikko piedzimušam mazulītim. Bērna augšana ir reizē pašsaprotams un arī sarežģīts process.

Šeit Tu uzzināsi, kas veicina bērniņa augšanu un kas var to kavēt, kā arī saņemsi ieteikumus - ko darīt, ja bērns augšanā atpaliek no saviem vienaudžiem.

Raksti presē

Latvijā jau trešo gadu tiks atzīmēta Starptautiskā bērnu veselīgas augšanas diena

Šodien, 20. septembrī, jau trešo gadu Latvijā tiek atzīmēta Starptautiskā bērnu veselīgas augšanas diena (International Children’s Growth Awareness Day). Pasaulē šī kampaņa norisinās jau sesto gadu, ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par endokrinoloģijas lomu bērna veselīgā attīstībā.

Vecāki naski pārbauda savu bērnu augšanas rādītājus

Aizvadītajā sestdienā, 8. septembrī, Rīgas Zooloģiskajā dārzā norisinājās bērnu veselīgai augšanai veltīts pasākums “Audz liels, stiprs un vesels”, kurā ģimenes ar bērniem tika aicinātas veikt garuma un svara mērījumus, lai pārliecinātos par bērna atbilstību vecumam.

Ģimenes ar bērniem tiek aicinātas uz pasākumu “Audz liels, stiprs un vesels” Rīgas Zooloģiskajā dārzā

Bērna augšana ir bērna vispārējās veselības spogulis, tāpēc 8. septembrī ģimenes ar bērniem ir aicinātas piedalīties bērnu veselīgai augšanai veltītā pasākumā “Audz liels, stiprs un vesels”, kas norisināsies Rīgas Zooloģiskajā dārzā.

Zoodārzā sver ne tikai bruņurupučus

Aizvadītajā nedēļas nogalē, 23. un 24. septembrī, Rīgas Zooloģiskā dārza Bērnu laukumā norisinājās pasākums “Audz liels, stiprs un vesels”. Tā ietvaros Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas medmāsas nosvēra un nomērīja 593 bērnus – 319 meitenes un 274 zēnus, ļaujot viņu vecākiem pārliecināties par sava bērna auguma un svara atbilstību bērna vecumam. Iepriecinoši, ka novirzes no normas netika konstatētas nevienam bērnam. Turklāt, kā uzsvēra BKUS māsiņas, vecāki kļuvuši daudz izglītotāki un zinošāki bērnu veselīgas augšanas jautājumos.

 

 

Starptautiskā bērnu veselīgas augšanas diena arī Latvijā

Pasaulē kampaņa, ar mērķi pievērst vecāku un speciālistu uzmanību bērnu augšanas problēmām, notiek jau piekto gadu. Pirmajā gadā kampaņa sasniedza ģimenes 17 valstīs, otrajā gadā – 30 valstīs, trešajā gadā – 60 valstīs, bet šogad jau otro gadu starp tām būs arī Latvija.

 

Dzīvot garo cilvēku pasaulē – ar ahondroplāziju!

Pārsteidzoši, bet 80% gadījumu ar pundurismu slims bērns piedzimis vecākiem ar normālām auguma proporcijām. Risks šo mutāciju nodot saviem pēcnācējiem palielinās, pieaugot vīrieša vecumam. Jau 1912. gadā tika novērots, ka pēkšņi ahondroplāzijas (biežākā pundurisma forma) gadījumi biežāk tika novēroti nevis pirmdzimtajiem, bet vēlīnā vecumā dzimušajiem bērniem. Kas ir ahondroplāzija? Kādi ir tās simptomi, diagnostika un ārstēšana? Vai un kā tā ietekmē dzīves kvalitāti – par to lasiet tālāk.

Hormonu aizvietotājterapija bērnībā? Jā, bērniem ar hipofīzes hormonu deficītu (hipopituitārismu)

Lēna augšana, mazs augums, vēlīns seksuālais briedums – tās visas var būt mazaktīvas hipofīzes jeb hipopituitārisma pazīmes. Hipofīze dažādu iemeslu dēļ var pārstāt pildīt savu iekšējās sekrēcijas dziedzera uzdevumu – hormonu ražošanu. Labā ziņa – atrodot un aizstājot trūkstošos hormonus, bērns parasti var pilnībā atveseļoties.

Rīgas zooloģiskajā dārzā notiks bērnu veselīgai augšanai veltīts pasākums “Audz liels, stiprs un vesels”

Latvijā ik gadu piedzimst aptuveni 20 bērni, kuriem laika gaitā tiek konstatēti augšanas traucējumi. Lai pievērstu sabiedrības uzmanību pareizas bērnu augšanas jautājumiem un atzīmētu jaunā mācību gada sākumu, 2. un 3.septembrī, Rīgas Zooloģiskā dārza Bērnu laukumā norisināsies pasākums visai ģimenei “Audz liels, stiprs un vesels”, kura ietvaros no plkst. 12.00 līdz 16.00 Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas medmāsas svērs un mērīs bērnus, lai vecāki varētu pārbaudīt sava bērna auguma un svara atbilstību bērna vecumam.

 

Bērnam augšanas hormona deficīts: mammas pieredze

Haraldam ir astoņi gadi, viņš ar aizrautību spēlē hokeju un ne ar ko neatšķiras no saviem vienaudžiem. Vairs ne, jo pēdējos divus gadus saņem terapiju, kas veicina viņa augšanu. Jā, Haralds ir viens no tiem bērniem, kam atklāts augšanas hormona deficīts.

Vai Tavs bērns aug pareizi?

Ik gadu vairāk nekā 500 bērnu vēršas pie speciālista ar augšanas problēmām, un visticamāk liela daļa vecāku pat neaizdomājas, ka viņa bērns ir mazākais klasē iespējamu iedzimtu veselības problēmu dēļ. Lai pievērstu uzmanību bērnu augšanas jautājumiem, šogad, 20. septembrī, Latvijā pirmo reizi tiek atzīmēta Starptautiskā bērnu veselīgas augšanas diena.

 

  • Lapas:
  • 1
  • 2
Zēns Meitene
Vecums
Augums cm.
Svars kg.

Kas ir Antropometriskais kalkulators?

Augšanas tabula bērniem līdz 2 gadu vecumam
Pajautā ārstam!
Uz jautājumiem, kas saistīti ar augšanas problēmām, jums atbildēs Bērnu slimnīcas endokrinoloģe Dr. Iveta Dzīvīte-Krišāne.

koku-modes-skate.jpg, 12kB
Mājas lapas lietošanas noteikumi www.esAugu.lv konsultēja Dr. I. Dzīvīte-Krišāne
© Divi gani 2010
© 2010 Lapa un kalkulators izstrādāts sadarbībā ar: