Audz liels, stiprs un vesels!

Tie ir pirmie vārdi, ko novēl katram tikko piedzimušam mazulītim. Bērna augšana ir reizē pašsaprotams un arī sarežģīts process.

Šeit Tu uzzināsi, kas veicina bērniņa augšanu un kas var to kavēt, kā arī saņemsi ieteikumus - ko darīt, ja bērns augšanā atpaliek no saviem vienaudžiem.

Diagnozes

Augšanas aizture hroniskas nieru mazspējas gadījumā

Nereti bērna mazo augumu saista ar iedzimtību – ja vecāki ir neliela auguma, tiek uzskatīts, ka šo īpatnību pārmanto arī bērni. Taču ir situācijas, kad bērna augšanas procesus ietekmē citi faktori – dažādas patoloģijas, piemēram, endokrīnās slimības, iedzimtas ģenētiskas patoloģijas, psihosociālās problēmas, nepietiekams uzturs, kuņģa-zarnu trakta, sirds-asinsvadu, infekciju un arī nieru slimības.

 

Konstitucionāla augšanas aizture

Konstitucionālu augšanas aizturi bieži dēvē par „maza auguma normas variantu” vai „nenoskaidrota iemesla mazu augumu”. Uzskata, ka bērniem ar konstitucionālu augšanas aizturi vienīgās pazīmes ir mazs augums un aizkavēta pubertātes attīstība. Šī stāvokļa precīzi iemesli vēl joprojām nav skaidri, taču kā iespējamie cēloņi tiek minēti hipotalāma (starpsmadzeņu daļa, kas atbild par cilvēka emocijām, stimulē hipofīzi ražot hormonus, regulē arī vielmaiņu, asinsspiedienu, miegu) - hipofīzes (galvas smadzeņu neliels veidojums, kas ir galvenais endokrīnais dziedzeris, kas regulē pārējo dziedzeru darbību) ass disfunkcija, kā rezultātā novēloti tiek doti impulsi ražot noteiktus hormonus, līdz ar to ir aizkavēta pubertātes iestāšanās. Otra hipotēze saistās ar smalku molekulāru mehānismu defektiem augšanas hormona ražošanā, taču tos pašreizējās izmeklēšanas iespējas nevar noteikt. 60%-90% gadījumos konstitucionāli maza auguma cēlonis ir iedzimtība.

 

Prader-Willi sindroms

Prader-Willi sindroms (PWS) ir komplicēta ģenētiski noteikta slimība, kas attīstās 15. hromosomas iedzimta defekta rezultātā. Sindroms vienlīdz bieži skar abus dzimumus un visu rasu pārstāvjus.

Tērnera sindroms

Tērnera sindroms ir viens no biežākajiem maza auguma cēloņiem meitenēm. Tas tiek diagnosticēts tikai meitenēm un to konstatē 1 no 2000-2500 jaundzimušo meiteņu. Sindromu apstiprina, veicot kariotipa analīzi, t.i., nosakot ģenētisko hromosomu komplektu (norma meitenei – 46XX). Šo testu parasti veic, lai noskaidrotu iedzimtas hromosomu izmaiņas. Parasti meitenes saņem vienu X dzimumhromosomu no tēva un vienu X dzimumhromosomu no mātes. Gadījumos, kad trūkst viena no šīm hromosomām vai kāda no tām ir bojāta, tiek noteikta diagnoze – Tērnera sindroms –, kas vienai pacientei var izpausties tikai ar neizteiktām izmaiņām ārienē, bet citai – kā smagas iedzimtas patoloģijas. Klasiskā Tērnera sindroma kariotips ir 45X. Ja X hromosoma ir bojāta, to sauc par mozaicisma variantu.

 

Augšanas hormona deficīts

Diagnoze augšanas hormona deficīts tiek noteikta tajos gadījumos, kad nepietiekamā daudzumā bērna asinīs (no galvenā endokrīnā dziedzera – hipofīzes) izdalās vitāli svarīgais augšanas hormons, kas vajadzīgs gan augšanas nodrošināšanai, gan glikozes, olbaltumvielu un tauku vielu maiņas procesu norisēm un smadzeņu šūnu nobriešanai.

 

Mazs gestācijas vecumam

Ar terminu mazs gestācijas vecumam medicīniski saprot bērnu, kura svars un/vai augums, sasniedzot noteiktu grūtniecības nedēļu, ir mazāks, nekā tam vajadzētu būt. Piedzimstot šie mazuļi var būt gan fiziski, gan neiroloģiski nobrieduši, tomēr tajā pašā laikā mazāki un ar pazeminātu ķermeņa masu, ja salīdzina ar citiem tā paša vecuma zīdaiņiem.

 

  • Lapas:
  • 1
Zēns Meitene
Vecums
Augums cm.
Svars kg.

Kas ir Antropometriskais kalkulators?

Augšanas tabula bērniem līdz 2 gadu vecumam
Pajautā ārstam!
Uz jautājumiem, kas saistīti ar augšanas problēmām, jums atbildēs Bērnu slimnīcas endokrinoloģe Dr. Iveta Dzīvīte-Krišāne.

koku-modes-skate.jpg, 12kB
Mājas lapas lietošanas noteikumi www.esAugu.lv konsultēja Dr. I. Dzīvīte-Krišāne
© Divi gani 2010
© 2010 Lapa un kalkulators izstrādāts sadarbībā ar: